Málokdo má to štěstí, že do práce nebo do školy nemusí cestovat. Většina pracujících denně používá dopravní prostředky, aby se do práce přesunula.

Ať už cestujete tramvají, autobusem, vlakem nebo autem, vždy to zabere nějaký čas. Jak tento čas využíváte? Probouzíte se z ranní ospalosti nebo se jen bezmyšlenkovitě kocháte krajinou kolem? Zkusili jste tento čas využít i jinak? Například ke vzdělávání?

Cestujete-li vlakem nebo autobusem z města do města, pravděpodobně Vám cesta zabere více času, než v jiném veřejném dopravním prostředku. Naskýtá se Vám možnost věnovat se delší dobu nějaké vzdělávací činnosti. Můžete si rozšířit obzory v naší nebo zahraniční literatuře, zopakovat si historii, fyziku atd.. Pokud máte mobilní internet, můžete se přihlásit do nějakého online kurzu a přelouskat během cesty jednu nebo více lekcí.

Vzdělávání v MHD může být o něco náročnější, protože v ranních hodinách, kdy se většina pracujících přesouvá do práce a v odpoledních z práce, nemáte mnohdy příležitost se pohodlně posadit a otevřít si knihu nebo učebnici, do které byste se během jízdy začetli. Jedna ruka volná Vám ale většinou zbude, takže není problém si přichystat kartičky se slovíčky nebo frázemi cizího jazyka a během cesty si je „přelouskat“. Ano, příprava zabere více času, ale nakonec se určitě vyplatí, protože si procvičíme i psanou formu a Vaše studium bude komplexnější.

Při řízení sice také nemáte volné ruce k tomu, abyste si mohli otevřít nějakou literaturu a začíst se, ale určitě je ve výbavě Vašeho auta rádio na CD nebo se vstupem pro USB, na kterém můžete poslouchat vzdělávací audioknihy nebo mluvené lekce cizího jazyka. V autě máte soukromí, takže si můžete beze studu zkoušet výslovnost nových slovíček.


Proč čas v dopravních prostředcích využívat? Zkusme si uvést názorný příklad.

Každá cesta se Vám časem zdá kratší a kratší. Ale i z patnácti minutové cesty se stane půlhodinová denně. Za týden strávíme cestováním jen do práce 150 minut, měsíčně 600 minut, což už činí 10 hodin měsíčně a dokonce 120 hodin ročně. To už je celých 5 dní! A za 5 dní už toho můžete zvládnout skutečně hodně, nemyslíte?