Umíte mluvit před lidmi? Nebo máte pocit, že tuto dovednost zvládat nepotřebujete? Chyba! Mluvený projev je v dnešní době velice důležitý. Jste šikovní a schopní, ale neumíte prodat svou práci? Kdekdo s lepším projevem Vás může převálcovat.

Můžeme si myslet, že prezentace před lidmi je výsadou, kterou by měl být vybaven pouze moderátor, tiskový mluvčí nebo někdo, kdo mluví před lidmi denně. Přitom si možná neuvědomujeme, že prezentace je i mluvený projev i před dvěma lidmi, kterým představujeme svůj nápad nebo projekt.

Výhodu v osvojení mluveného projevu mají extroverti. Ti si přímo užívají skutečnost, že jsou středem pozornosti. Naopak stydlivější lidé můžou mít na pracovním trhu horší pozici.

Představte si situaci, kdy máte prezentovat Váš projekt. Víte, že jste pro tuto práci ti praví. Ovládáte problematiku věci, jste šikovní, pracovití, schopní a ochotní věnovat práci vše. Poté přijde na mluvené slovo, prezentaci toho, jak byste projekt uchopili a vy začnete panikařit. Koktat. Potit se. I když k takovému stresu nemáte důvod – vše potřebné víte. Jakmile vykoktáte poslední větu, vidíte na Vašich posluchačích, že je Vaše prezentace nenadchla, že Vás v průběhu Vašeho prezentování přestali poslouchat. A tu přichází na scénu další řečník. Není pro daný projekt tak vybaven jako vy, ale dokáže si získat a udržet pozornost publika a svým sebevědomým vystupováním přesvědčí všechny, že je odborník na slovo vzatý. Nekomunikativní lidé si takto často blokují možnosti na dobrou práci.

Jak se tedy mluvený projev naučit? V dnešní době existuje mnoho rozmanitých kurzů, které Vás mluvenému projevu naučí, anebo si můžete tuto schopnost trénovat při každé příležitosti. Ano, pokud nejste rozený mluvčí nebo vypravěč, nejspíše si ani po absolvovaném drilu nebudete mluvení před větším počtem lidí užívat, ale Vaši posluchači na Vás nervozitu nepoznají. K nácviku mluveného projevu je třeba také mít silnou motivaci. Sami si totiž musíte uvědomit, jak moc důležitá je pro Vás schopnost prezentovat před lidmi a jak moc si ji potřebujete osvojit.  

Pokud se rozhodnete pro kurz, bude pro Vás určitě přínosné to, že se u jeho absolvování setkáte s lidmi, kteří jsou na tom s mluvením před publikem podobně a možná dokonce i hůře než Vy. Taková společnost Vám potom může být jistou oporou. Navíc se přiučíte nějakým trikům a dostanete zpětnou vazbu od lektorů. Ti Vám mohou pomoci s projevem, přednesem a různými chybami, které jste díky nervozitě napáchali.

Pokud se zatím rozhodnete vzít Vaši schopnost mluvit před lidmi do svých rukou, zkoušejte mluvit při každé příležitosti. Prezentujte týmovou práci, pronášejte přípitky na oslavách… Ano, sice zpětná vazba, kterou dostanete od svých známých a blízkých nemusí být úplně objektivní, ale celý tento proces Vám pomůže se “otrkat” a získat tak větší jistotu při veřejné prezentaci.