Popularita koučingu

V posledních letech jsme mohli zaznamenat výrazný nárůst lidí, kteří využívají služeb kouče. Položili jste si už někdy otázku, proč se koučink velice rychle stal tak populární a proč lidé volí právě tuto metodu svého dalšího rozvoje?

Abychom si mohli na výše uvedenou otázku odpovědět, musíme si nejdříve jasně říci, co že to koučink vlastně je. Tento pojem totiž bývá užíván mnoha lidmi v různých významech. A ne vždy se jedná o významy správné, někdy je tato flexibilita výkladu záměrně zneužívána pro to, aby Vám rádoby koučové nabídli své služby různého druhu a kvality. Asi nejpřesnější definici můžeme najít v psychologickém slovníku (Hart & Hartlová, 2010), kde stojí psáno, že: „koučing je metoda práce s lidmi založená na myšlence, žedospělý člověk se nejlépe učí praxí a vlastní zkušeností; přispívá ke zlepšování výkonu,schopnosti sebemotivace, k řešení pracovních problémů a lepšímu pochopení sebesamého“. Nejedná se tedy ani o trénink, ani o poskytnutí návodu na určitou činnost, ale o spolupráci kouče a koučovaného a hledání takového řešení, které bude vlastní právě té jedné a jediné osobě a to je koučovaný, tedy Vy.

Proč je koučink populární?

Ale proč se vlastně koučing stal tak populární? Zkuste si vzpomenou na informace, které Vám říkali na posledním školení… Neuvádějte jen okruhy a témata, o kterých školení bylo, ale vybavte si nějakou opravdu konkrétní situaci a závěr, který jste si pro sebe v danou chvíli udělali… A teď se zamyslete nad tím, kdy jste některé z těchto informací přenesli do praxe. Velmi často totiž na školení, kde je větší množství účastníků, přemýšlíme o tom, jak hned po skončení začneme všechno měnit, děláme plány, ale po opuštění školící místnosti se na nás nahrnou běžné pracovní povinnosti a naše plány zmizí jak pára nad hrncem.

V čem je koučink ojedinělý?

A v tom je právě koučing jiný. Protože nejste schovaní ve skupině, ale sedíte proti kouči jen Vy sami, ale také proto, že kouč se Vás určitě bude ptát na to, jaké povinnosti se na Vás každý den valí a co s tím děláte, budete jakýkoliv nápad na změnu vymýšlet už v kontextu běžného života. Všimněte si obratu „budete vymýšlet“ – jste to totiž právě Vy, kdo hledá a následně s pomocí kouče nalézá řešení. A kouč občas působí spíše jako by se Vám snažil Vámi vymyšlené řešení překazit a shodit. Přesně v okamžiku, kdy už máte pocit, že „to máte“, se Vás bude ptát, co se stane s Vaším plánem až na Vás zase bude zákazník křičet, až Vás zase majitel firmy vykolejí, až…. Takových „až“ můžeme najít bezpočet. A pokud si své řešení v bezpečí otestujete, odhalíte případné slabiny a dopilujete ho k dokonalosti, pak budete mít čas do dalšího setkání s koučem pracovat na jeho testování v praxi.

A zde se ukazuje další rozdíl mezi tréninkem a koučingem – už na konci Vašeho koučingové sezení víte, že a kdy bude nějaké příště, na kterém budete muset ukázat, jak jste si vedli. Roste tedy míra motivace využití vymyšlených postupů v praxi.

Možná právě díky těmto faktorů je koučing v poslední době oblíbený. Ale pozor – tato technika se opravdu nehodí vždy a pro každého. Jsou určitá témata a situace, kdy je koučing přesně tím pravým, ale na spoustu dalších témat a situací lze s větším úspěchem využít různé varianty školení, konzultací a dalších technik. Koučing je krásnou technikou ale není všelékem. Pokud Vás tato technika zajímá, je oblíbenou a poměrně běžnou službou „ochutnávková hodina“ – tedy nezávazné setkání, v rámci kterého budete mít možnost na vlastní kůži zkusit, zda je to metoda pro Vás. Máte už svoji vlastní zkušenost nebo se na ni teprve chystáte?