Pokud začínáte s podnikáním nebo podnikáte delší dobu, může být Váš domov zároveň i Vaší kanceláří. V dnešní době ale nemusíte být nutně živnostníkem, abyste nějakou dobu pracovali z domu. Některé firmy svým zaměstnancům umožňují “home office” a čas od času narazíme i na pojem “sick days”, který zaměstnancům umožňuje práci z domu v případě, že jim je například nevolno.

Všechny tyto varianty práce z domu však vyžadují velkou sebekázeň. Doma je většinou mnoho lákadel, která dokáží mnohdy snahu o efektivní pracovní den velice rychle zmařit. Sepsali jsme pro Vás několik tipů, která Vám pomohou udržovat pracovní morálku po Vámi zvolený čas.

Nejdůležitější při při práci z domova, je najít si své pracovní místo. Pokud si pevně neurčíte místo, kde budete pracovat, může se Vám stát, že Vás začne lákat pohovka, kde se budete krčit a zanedlouho budete mít problémy s krční páteří nebo postel, kam se “na chvilku natáhnete” a zanedlouho usnete. Ideálním pracovním místem je dobře osvětlený pracovní stůl s pohodlnou židlí. Další výbava už je na Vás, důležité však je, abyste měli vše potřebné v dosahu a nemuseli se stále pro něco “zvedat” a odcházet tak od rozpracovaného úkolu.

Dalším krokem může být sepsání úkolů. Pokud si sepíšete vše, co chcete v daný den zvládnout, máte větší šanci, že se během dne svého plánu budete držet. Je užitečné si do plánu zaznamenat i délku přestávek a čas na oběd, ať nejsou Vaše přestávky moc dlouhé a neprodlužujete si kvůli nim zbytečně pracovní dobu.

Při práci z domova je zbytečné chodit na obědy do restaurací. Většina pracujících si ale vybírá hlavní přestávku právě v době oběda a cesta do restauračního zařízení je skvělá příležitost ke změně prostředí a protáhnutí těla. Zkuste se po domácím obědě projít kolem Vašeho domu, zajít si koupit čerstvé ovoce nebo zeleninu na svačinu, ať nejste celý den zavření doma.

Aby jste měli přehled do tom, jak si při plnění Vašich úkolů vedete, zkuste si zapisovat report - co jste za den stihli nebo naopak nestihli. Kolik hodin Vám činnost zabrala. Můžete přidat i poznámky o průběhu pracovního dne, postupem času si díky reportu připravíte denní rutinu, která Vám bude vyhovovat a díky ní budete stejně výkonní jako kdybyste docházeli do práce nebo dokonce výkonnější!