Metoda Kaizen

Metoda kaizen je manažerská filosofie, která původně vznikla v USA, ale její skutečná síla byla objevena až v 60. letech 20. století, v poválečném Japonsku. Zde také vznikl tento populární název. V doslovném překladu znamená „změna k dobru“ („kai“ – změna; „zen“ – dobro).

Cesta kaizen

Kaizen je systém procesu neustálého zlepšování pomocí malých změn. Ve válkou zdevastované zemi neměli japonští manažeři dostatek prostředků pro rozsáhlé inovace. Malé krůčky byly jedinou možnou cestou ke zlepšování ve firmě. Ta se však nakonec ukázala jako velmi efektivní metoda udržování konkurenceschopné úrovně podniku a stala se běžným doplňkem inovací. Zastánci kaizen se nikdy nespokojí se stávající situací ve firmě – vždy je prostor pro zlepšení. I ten nejmenší krok kupředu má význam.

Obecné principy filozofie Kaizen

 1. Každý posun je podstatný a je třeba jej analyzovat.
 2. Kaizen je kolektivní, všichni zaměstnanci by měli postupovat podle jeho zásad.
 3. Každý pokrokový postup by měl být před realizací detailně analyzován
 4. Kaizen je kontinuální a nekonečné zlepšování ve všech oblastech a ve všech směrech
 5. Kaizen je metodologie malých posunů, jež ovlivňuje všechny pracovníky podniku a znamená:
 • Čiň užitečnějšími i malé kroky
 • Zítřek musí být lepší než dnešek
 • Posouvat standart stále na vyšší úroveň
 • Vnímat kolegy jako zákazníky

 

Zásady KAIZEN

  • Přestaň přemýšlet nad obyčejnými věcmi a přesuň své myšlenky na nová témata
  • Hledejte způsob, jak to půjde. Ne důvod proč to nepůjde.
  • Kaizen je nekonečný

Filozofií kaizen byla částečně inspirovaný i americký průmysl. Základní myšlenka neustálé možnosti potenciálního růstu ovlivnila produktivitu a efektivitu západních firem natolik, že americké značky jsou známy po celém světě.

V případě že aplikujete velké a rozsáhlé změny, zpravidla se potýkáte s odporem pracovníků. Aby byli tyto problémy utlumeny na minimum, zkuste jít cestou malých dílčích krůčků zlepšování. Kaizen spočívá v aplikaci přirozeného zlepšování, zatímco smysl inovace tkví ve velkých a závratných krocích. Cesta kaizen je propracovanou a organizovanou strategií, která je využívaná ve většině globálních firem s celosvětovým dosahem. Jak efektivně využívat principy, metody a zásady myšlení kaizen se dozvíte na našem semináři.

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat 

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Předmět

Vaše zpráva