Ne každý může být obchodníkem a ne každý může být manažerem. A to i přesto, že by si to spousta lidí přála. Každý jsme jiný a máme schopnosti, předpoklady a talenty pro různé činnosti. Ještě že tak. Jinak bychom všichni byli manažery, ale nebylo by koho manažovat.

Stále častěji se však setkávám s tím, že lidé vlastně neví a nikdy nevěděli, co by doopravdy v životě měli dělat. Tak se nechali ovlivnit rodinou, kamarády, učiteli nebo současnými trendy. V podstatě i současné školství řeší tento problém. Podle toho, jaká je poptávka na trhu práce, taková je poptávka i po škole. Proto vznikají velké propady. Ale nebavme se o školství. Pojďme se bavit o zaměstnání. Jak jste si vybrali to, co děláte? Jak jste dospěli k závěru, že je to to pravé? A baví Vás to? Nebo chodíte do práce na osm hodin a večer jste rádi, že máte klid? Jasně, můžete namítnout, že ne všichni můžeme dělat to, co nás baví. Na druhou stranu spousta z nás může! A i přesto se často setkávám s tím, že lidé říkají: “Musím dělat, co mě živí, ne co mě baví, na to bude čas potom.”

Ok, i tohle ještě můžu přijmout. Ale když už děláte to, co Vás živí a ne to, co Vás baví, proč to nezkusit dělat aspoň dobře? A k tomu, abychom mohli věci dělat dobře, potřebujeme se je naučit, získat určité znalosti, dovednosti a ke spoustě činností se určitě bude hodit nějaký přirozený talent. Vždyť možná jste i Vy zaslechli od svých známých nebo přátel: “Ten má dar od boha! Je to přirozený talent.”

Všichni máme talenty a dary, ale ne všichni máme to štěstí, že je známe. A jak tedy přijít na to pravé pro Vás? Pro některé lidi funguje položit si otázku – co bych dělal, kdybych byl finančně zabezpečený a mohl bych dělat naprosto cokoliv. Jakou činnost bych dělal i bez nároků na odměnu. Co bych dělal zadarmo? Nemusíte však nutně patřit do této skupiny. Velká část lidí si na tuto otázku vůbec nedovede odpovědět. Řeknou: “Byl bych doma. Měl bych volno. Ležel bych na gauči. Nebo bych byl venku.” Zkrátka vyjmenují tzv. volnočasové aktivity. Proč to tak je? Protože do práce chodí a touží po tom, čeho nemají dost. To je volný čas a odpočinek. Pokud by ale pro Vás práce byla odpočinkem a zábavou, tím pádem byste se necítili unavení a dokázali ji dělat a chtěli ji dělat tak dlouho, jak je to možné, neviděli byste situaci jinak? Není to přeci tak, že většina z nás touží po tom, co nemá? Že kdybychom toho dosáhli, chtěli bychom něco jiného? Pokud bychom tedy měli neomezené množství volného času a zábavy, netoužili bychom po nějaké aktivitě? A v této chvíli by byla na místě otázka – jaká aktivita by to byla? Protože to je to pole, v rámci kterého můžete hledat, co je ta pravá aktivita pro Vás.

Dalším krokem je prostě si zjistit v čem jste dobří. Něco víte, něco Vám říkají lidé v okolí a něco možná ani netušíte. Ať už proto, že jste se na to nikdy neptali, že není tak běžné, aby Vám to Vaše okolí říkalo nebo Vás nikdy nenapadlo se na to zeptat. 

A když už byste se mohli zeptat, koho byste se ptali? Sousedky od vedle? Prodavačky v samoobsluze, anebo byste chtěli kvalifikovanější pohled? Jeden z možných pohledů Vám může poskytnout personalista. A to skutečně kvalitní personalista. Buď v rámci konzultace nebo kariérového poradenství. Personalisté vědí, jak se lidé na různých pozicích projevují, jak reagují v různých situacích, jak se jim v práci daří, jak snáší stres. Zkrátka co jim jde a co je dělá šťastnými. A mohou Vám hodně napovědět. Jedná se tedy o pohled založený na praktické zkušenosti.

Další osobou, která Vám může poradit je psycholog. Ten pro změnu zná nástroje, díky který může nakouknout pod pokličku a přijít na to, jaké by mohly být Vaše talenty a v čem byste se mohli cítit dobře. Otázkou je, jestli takové povolání bude vyhovovat požadavkům Vašim nebo Vaší rodiny.

Další, kdo Vám může poradit, je například kouč. Ale pozor na to! Takzvaných koučů je v tuto chvíli obrovské množství. Takže by se opět mělo jednat o kouče kvalitního, s dobrým zázemím a referencemi, případně vzděláním. Zkrátka o člověka, který má předpoklady poskytnout Vám tu správnou radu.

Dalším, kdo Vám může pomoci můžete být i Vy sami. Když si dopřejete čas a prostor a budete sami k sobě upřímní, můžete prostřednictvím vhodných otázek nalézt odpověď na to, co je pro Vás to správné povolání. Riskem této metody je fakt, že většinou máme spoustu zažitých dogmat a předsudků a v podstatě vytváříme hodnocení s klapkami na očích. Zkrátka pohled někoho jiného se v tuto chvíli může opravdu vyplatit.

Možná namítnete, že na to nemáte peníze. Tento typ poradenství nemusí být finančně tolik zatěžující. Většinou to nebude úplně zadarmo, to je pravda, na druhou stranu dokážete s dobrým kariérním poradcem za krátkou dobu získat odpovědi na velké množství otázek, zorientovat se a přijít na to, o jaké pozice se ucházet. Vzhledem k tomu, že se bude jednat o vaše přirozené předpoklady, pravděpodobnost, že budete ve výběrovém řízení na takovou pozici uspějete, se nepoměrně zvyšuje. Takže ve finále najdete práci rychleji a investované peníze se Vám tak vrátí. A další ze služeb, kterou pro Vás kariérní poradce může udělat, je pomoci se Vám připravit právě na pohovor na pozici, o kterou se hodláte ucházet a pro kterou máte přirozené předpoklady, a tedy opět zvýšit pravděpodobnost, že práci skutečně získáte.

A ještě před tím, než začnete hromadně rozesílat životopisy, dostávat odpovědi, nebo nedostávat žádné – což je v dnešní době mnohem častější – zamyslete se, jestli nebylo vhodnější postavit dobrý základ. A dobrým základem při budování kariéry je zjistit, co že by tam moje kariéra měla být.