Začíná jaro a kolem nás se vznáší plno nové energie, kterou tohle období přináší. Vše kolem nás se probouzí ze zimního spánku a houževnatě se snaží vykvést do největší krásy. Tuto energii a sílu pociťujeme i my na sobě. Jsme méně unavení a pro svou novou energii se snažíme najít využití. Novoroční předsevzetí jsou tatam a my začínáme toužit po nové změně. Chceme vykvést podobně jako svět kolem nás.

Tak začneme, jdeme za svým cílem a nevnímáme žádné překážky a žádná pokušení, která by nám naši snahu překazila. Jak dlouho ale takto vydržíme? Dokážeme pouze silou vůle jít za svým nebo budeme potřebovat motivaci k tomu, abychom své snažení dotáhli do konce? Zde je několik tipů, které Vám pomůžou „udržet se ve hře“.

Uchovávejte své plány na jednom místě!
Pokud plánujete malou, či velkou změnu, je vždycky dobré si napsat Váš cíl a mapovat průběh. K tomu Vám může sloužit buď dokument v počítači, aplikace v mobilu, diář nebo obyčejný blok. Zapsání Vašeho cíle, udělá Vaše rozhodnutí reálnějším, než když jej nosíte v hlavě a věnujete-li denně pár chvil tomu, abyste si mapovali průběh Vašeho snažení něčeho dosáhnout, bude pro Vás snazší uvědomovat si Vaše pokroky.

Dávejte si dílčí cíle!
Je samozřejmé, že pokud chcete něčeho velkého dosáhnout, nepřijde to ze dne na den. Naopak, bude to běh na dlouhou trať. Protože je Váš cíl zatím v nedohlednu, je možné, že časem ztratíte motivaci k tomu ve snaze pokračovat – nevidíte výsledky. Co Vám v tomto případě může pomoci, je dávat si dílčí cíle. Nemůžete přece ze dne na den zhubnout 20 kg, napsat knihu, založit úspěšnou firmu, rozšířit si vzdělání… Co ale můžete, je rozdělit si Váš velký cíl do několika menších bodů. Ty si sepsat na papír, do počítače nebo diáře a každý týden si jeden odškrtnout. Tento způsob Vás bude pozitivně motivovat k tomu, abyste bez problémů dosáhli všeho, čeho chcete.

Dávejte si reálné cíle!
Pokud chcete začít dělat něco pravidelně, je potřeba si stanovit reálný cíl. Můžete si napsat seznam věcí, se kterými nejste spokojení a každý věnovat nějaký čas tomu, abyste je začali zlepšovat. Chcete začít zdravěji jíst? Věnujte každý den 20 minut Vašeho času hledáním receptů a rad na internetu. Chcete začít pravidelně cvičit? Začněte chodit do práce pěšky nebo si dejte ráno krátkou rozcvičku.

Odměňujte se!
Pokud si dáte nějaký denní, týdenní nebo měsíční cíl a splníte jej. Nebojte se odměnit. Kupte si novou knihu nebo si zajděte do divadla. Zkrátka si dopřejte něco, na co se budete těšit a co Vám bude odměnou za dobře odvedenou práci.

Hrajte si s Vaším plánem!
Pokud si rádi píšete poznámky do diáře, do bloku nebo na papír. Věnujte čas tomu, aby jste si se svým seznamem nebo harmonogramem graficky vyhráli. Použijte barvy, obrázky, zapište si citáty…Budete-li spokojení s dekorací Vašeho zápisníku, bude pro Vás radost se k doplňování informací a cílů vracet. Navíc se u této z části manuální práce skvěle odreagujete a uspořádáte si myšlenky.

Používejte lepíky!
Pokud máte v určitý den něco důležitého nebo něco, co potřebujete zvládnout, mějte to na očích! Výborná pomůcka k tomu jsou lepící papírky. Můžete si na ně Váš stěžejní úkol dne napsat a přilepit si jej kdekoliv, kde jej budete mít na očích. Není sladší pocit, než tento lísteček po celém dni slepit a zničit. :)

Založte si „knihu nápadů“!
Pokud Vás přes den napadne něco, co byste chtěli zlepšit, co byste si chtěli zjistit nebo jednoduše něco, co chcete v budoucnu uskutečnit, zapište si tyto Vaše plány a nápady na jedno místo. Může to být Vaše kniha nápadů, do které si budete všechny Vaše cíle a sny psát, budete je mít na jednom místě. Pak si jednoduše vyberete, co chcete zvládnout a hurá – můžete realizovat!