Znáte ten pocit? Sedíte v restauraci, před sebou máte jídelní lístek o deseti stránkách a vybíráte si. Listujete sem, listujete tam. Přemýšlíte, na co máte chuť. Chcete být s výběrem na sto procent spokojeni, a proto jste své rozhodnutí již několikrát změnili. Ostatní kolem Vás již mají vybráno a právě přichází číšník, aby přijal Vaše objednávky. Když je řada na Vás, přečtete nějakou položku z nabídky a vzápětí svého rozhodnutí litujete. A co teprve, když jídlo přinesou a Vy máte pocit, že všechny talíře vypadají vábněji, než ten Váš. Proč se to děje?

Všichni se musíme neustále rozhodovat. To nebo to. Ano nebo ne. Jedna nebo nula. Škoda nebo Volkswagen. Ta možnost volby je pro nás tak opojná, že jsme na ní prakticky závislí. Neustále si můžeme vybírat – máme z čeho. A čím větší možnost volby, tím větší je pravděpodobnost, že se svým výběrem nebudeme spokojeni. Kdybychom možnost volby neměli, museli bychom být spokojení s tím, co máme, co je dostupné. Nejspíš by nám to stačilo. Ale možnost vybrat si nás až úzkostlivě drží v procesu výběru, proto se nám občas stane, že nejsme schopni učinit rozhodnutí a odkládáme jej.

Co s touto rozhodovací paralýzou? Zkuste si nejprve ujasnit následující:

Vaše hranice

Představte si, že si chcete pořídit nový telefon. Než se o něj začnete více zajímat, zkuste si stanovit časový limit během kterého si telefon vyberete. Pokud budete výběru telefonu věnovat spoustu času, hrozí Vám, že u výběru zabřednete a nebudete se moci pohnout z místa.

Vaši představu

Aby pro Vás byl výběr ještě jednodušší, zkuste si říct nebo sepsat, co od nového přístroje čekáte, co by měl umět, jak by měl být velký, jakou byste si přáli barvu, jaký potřebujete foťák atd. Bude-li Vaše představa konkrétnější, bude i proces rozhodování jednodušší.

Vaše potřeby

Vaše představa Vám s výběrem nepomohla? Co od nového přístroje skutečně potřebujete? Potřeby samozřejmě mohou okleštit Vaše představy, ale také Vám mohou pomoci opět zúžit možnosti a pomohou Vám ujasnit si, co skutečně potřebujete.  

Nevracejte se k rozhodování

Když jste našli kompromis mezi tím, co potřebujete a co chcete, zkuste se nevrátit zpět na začátek – totiž k samotnému procesu rozhodování. Veškerá energie a čas by přišly nazmar, radost z rozhodnutí by byla pryč a nejistota by se drala zpět na výsluní.

Možná se Vám tento způsob rozhodování zdá zdlouhavý, nicméně čas, který strávíme váháním bývá mnohdy zbytečnější. Minimálně to stojí za pokus – a pokud se nemůžete rozhodnout, zda tento způsob chcete vyzkoušet, můžete si hodit korunou. :)